Utylizacja paneli fotowoltaicznych
Home > Odnawialne źródła energii > Utylizacja paneli fotowoltaicznych
Odnawialne źródła energii
Panele fotowoltaiczne pojawiły się na wielu budynkach mieszkalnych i usługowych już jakiś czas temu. Globalne drążenie jest takie, aby w nowobudowanych nieruchomościach obowiązkowo instalowano źródła odnawialnej energii. Takie podejście jest proekologiczne, bowiem instalacje fotowoltaiczne pozwalają znacznie ograniczyć emisję CO2. Tym samym nieruchomość staje się bardziej niezależna energetycznie, a rachunki na energię elektryczną spadają. Instalacja z powodzeniem zasili bieżące zapotrzebowanie mieszkańców, kamery do domu, a także wiele innych systemów. Jednakże pojawia się inny problem, a mianowicie utylizacja fotowoltaiki. Jest to kwestia bardzo istotna i często podnoszona przez przeciwników tego typu rozwiązań. Jak więc faktycznie wygląda utylizacja paneli fotowoltaicznych i czy jest szkodliwa dla środowiska?
Dlaczego utylizacja paneli fotowoltaicznych jest istotna?
Instalacja fotowoltaiczna niesie dla właściciela oszczędności finansowe oraz wkład w ochronę środowiska. Jednak nie można zapominać, że żywotność paneli szacuje się na 25-30 lat. Po tym okresie wydajność instalacji znacznie spada i pojawia się konieczność jej wymiany. Materiały z których zbudowano panele, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla środowiska, dlatego konieczny jest recykling paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia jest też możliwość odzyskania cennych materiałów i ich ponowne wykorzystanie w okolicznościach ich ograniczonej dostępności.
Branża recyklingowa ma ogromny potencjał rozwoju. Mimo stosowania nowoczesnych technologii, nieustannie opracowywane są nowe, skuteczniejsze metody. Sporym wyzwaniem w niedługim czasie będzie utylizacja farm PV, które po okresie pełnej wydajności trzeba będzie zutylizować.
Skuteczny proces utylizacji i recyklingu
Obecnie nowoczesne technologie pozwalają na recykling aż 96% materiałów pochodzących z paneli fotowoltaicznych. Proces składa się z kilku etapów:
- oddzielnie materiałów takich jak aluminiowe ramy i miedziane kable, które można w prosty sposób pozyskać do ponownego wykorzystania
- odseparowanie szkła, które najczęściej trafia do przetopienia
- odzyskanie cennych matali w procesach termicznych oraz chemicznych
Poza recyklingiem, działania można podejmować już na etapie wyboru instalacji. Powinno się bowiem preferować producentów, którzy oferują programy recyklingu zużytych paneli. W dalszym etapie warto monitorować wydajność instalacji fotowoltaicznej, aby w odpowiednim momencie zaplanować wymianę instalacji. W ten sposób utylizacja fotowoltaiki nie będzie zaskoczeniem, ale zaplanowanym działaniem.